Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı

Ülkemizde yürürlükte olan yasalar gereği Yivli Av Tüfeklerinin satın alınması bulundurulması ve taşınması oldukça zor koşullara bağlanmıştır. Bu nedenle ülkemizde av tüfeği denilince ilk akla gelen yivsiz av tüfekleridir.

Yivsiz Tüfek nedir?

Piyade tüfeğinde kullanılan mermi çekirdekleri yerine, av fişeği olarak tabir edilen ve çeşitli özelliklere sahip kovanlı mermilerin (Saçma,dokuzluk, domdom vs.) kullanıldığı tüfeklerdir.

18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları yivsiz av tüfeği ruhsatı çıkarabilirler.

Silah Ruhsatı Danışmanlık ve Dosya Takip Hizmeti için arayabilirsiniz.

⇒ 0212 611 11 57  –    0532 712 30 80

Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı için gerekli belgeler

1) Talebine ilişkin İlçe Emniyet Müdürlüğüne hitaben dilekçe,
2) Nüfus cüzdan fotokopisi,
3) Son bir yıl içinde çekilmiş 4 adet fotoğraf,
4) Yivsiz av tüfeği ruhsatı harcının yatırıldığına dair dekont
5) Silah ruhsatı alınmasında sakınca bulunmadığına dair sağlık raporu,
6) Vadesi geçmiş 2.000 TL. üzeri vergi borcu bulunmadığına dair ‘Vergi borcu yoktur’ yazısı
7) Parmak izi
8) Yarım Kapak Dosya

Her marka ve modelde en uygun fiyatlar için bizi arayabilirsiniz?


Yivsiz Tüfek Çeşitleri

Tek Kırma Av Tüfeği : Tek namlunun olduğu ve tek fişek kullanılan av tüfekleridir. Ucuz oldukları için acemi avcılar için tavsiye edilir.

Çifte Kırma Av Tüfeği ( Yan yana namlu sistemi) : Yan yana iki namlunun olduğu av tüfekleridir. Çiftelerin kullanım ve tercih sebebi, iki fişekli ve yan yana olmasından dolayı kolay ve kısa sürede doldurulması ve nişana çok uygun gelmesidir.

Süperpoze Av Tüfeği (Alt üst namlu sistemi) : Üst üste iki namlunun olduğu av tüfekleridir. Bu tip tüfekleri tercih sebebi, nişan bakımından tek namlu üzerinden nişana alışmış olanlar için elverişli olmasıdır.

Yarı Otomatik Av Tüfeği: Yarı otomatik silahlarda amaç, tetiğin çekilmesini takiben boş kovanın atılması ve yerinin yenisi ile doldurulması ile ilgili işlemlerin, kullanıcının müdahalesi olmaksızın yapılmasıdır. Sistem ne olursa olsun, bu tür silahlarda mantık, boş kovanın dışarı atılıp yenisinin namluya sürülmesi ve tetik sisteminin kurulması ile ilgili işlemlerin otomatik olarak yapılması prensibine dayanır. İlk hareket, kurma kolunun el yardımı ile geri çekilerek serbest bırakılması ile fişeğin yatağa yerleştirilmesi ile olur.Bu tip tüfeklerin en büyük handikabı fişek kullanıldıkça değişen ağırlık merkezine sahip olmalarıdır.

Pompalı Av Tüfeği : Bu tür tüfeklerde fişek yatağını kapatan sürgü mekanizması el kundağına bağlıdır. Kundağın geri hareketi ile bu parça da geri gelerek boş kovanı dışarı atar. Sonrasında, kundağın ileri itilmesi ile yeni fişek yatağına yerleştirilir ve tetik mekanizması kurulmuş olur.

Yivsiz tüfek ruhsatı nasıl alınır, ruhsat yenileme nasıl yapılır, fiyatı ne kadardır, kaç günde çıkar, gerekli belgeler nelerdir, başvurusu, yivsiz tüfek ruhsatını herkes alabilir mi, kimler alamaz, nereye nasıl başvurulur, kanunu, kuralları gibi konularda detaylı bilgi için arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir