E-Devlet Silah Ruhsatı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Silah Sorgulaması Nedir ?

Silah ruhsatı sorgulama İçişleri Bakanlığı’nın e-Devlet kapısında yer alan işlem listesine eklendi.  Silah taşıyan kişilerin ruhsatını yanında bulundurmak zorunda olması nedeniyle isme kayıtlı silah ruhsatı sorgulama sıklıkla kullanılmaya devam ediyor. Peki, e-Devlet’te yer alan adıma tescilli silah ruhsatı sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Hangi Ruhsatlı Silahlar Sorgulanabilecek ?

E-devlet kapısı  olarak adlandırılan (turkiye.gov.tr) adresi üzerinden giriş yapan vatandaşlar sırası ile,  Adıma Tescilli Silah ruhsatı sorgulama başlığı altında İçişleri Bakanlığı’nın e-Devlet kapısında yer alan yeni işlemler listesinden bu işlemi yapabilir. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ruhsat sahibi olan kişiler ruhsatlarını aldıkları kurumu tercih ederek adına kayıtlı tabanca ve diğer avda kullanılan tüfeklerinin ruhsatını sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Kayıtlı ruhsat bulunmadığı takdirde kullanıcılar sorgulama sonrasında “Emniyet Genel Müdürlüğü bilgi sisteminde üzerinize kayıtlı ruhsatlı silah bulunmamaktadır.” Yazısı ile karşılaşıyorlar.

Silah Ruhsatı Sorgulaması Nereden Yapılabilinecek

SİLAH RUHSATI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ…

Silah Ruhsatı Sorunları Nasıl Düzeltilecek

Öte yandan sorgulama sonucunda çıkan ruhsattaki bilgilerde eksik ya da hata olduğu takdirde kurum yapılacak adımları sistemde belirtiyor. “Silah ruhsatınızla ilgili herhangi bir yanlışlıkla karşılaşmanız halinde ikamet edilen yer mülki amirliğine (Silah ruhsat veren birime) başvurmanız halinde gerekli düzeltmeler yapılacaktır.” uyarısı ile ruhsatında hata bulunan kişiler ilgili düzeltmeleri bağlı bulundukları kurumdan yapabiliyor.

E-Devlet Türkiye Kapısı Nedir ?

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan e-devlet anlayışı ile her kurumun ve her bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına ve kurumlarca sunulan hizmetlere kolayca erişmesi hedeflenmektedir.

1 thought on “E-Devlet Silah Ruhsatı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir